Największa turbina wiatrowa

Firma LM Wind Power zaprezentowała we Francji najdłuższe na świecie ostrze turbiny wiatrowej, o długości 107 m. Będzie ono używane w najpotężniejszej na świecie turbinie GE Haliade-X 12MW.

Jej budowa ma na celu obniżenie kosztów energii wiatrowej na morzu w celu uczynienia go bardziej konkurencyjnym źródłem czystej i odnawialnej energii. Poza tym, że jest największą morską turbiną wiatrową, z 220-metrowym wirnikiem, będzie również najbardziej wydajna. Połączenie większego wirnika, dłuższych śmigieł i większego współczynnika wydajności sprawia, że ​​Haliade-X jest mniej wrażliwa na zmiany prędkości wiatru, zwiększając przewidywalność i zdolność do generowania większej mocy przy niskich prędkościach. Turbina 12 MW może generować 67 GWh rocznie, czyli 2 razy więcej niż Haliade 150 – 6 MW – co oznacza, że może wygenerować moc wystarczająca do zaopatrzenia 16 tys. europejskich gospodarstw domowych w zależności od warunków wiatrowych na typowym niemieckim obszarze Morza Północnego.

GE Renewable Energy planuje, że pierwsze turbiny Haliade-X wejdą do sprzedaży w 2021 r. Z kolei na początku br. szwedzki Vattenfall ogłosił plany wdrożenia Haliade-X w przyszłych projektach w Europie.