Kontenery w technologii blockchain

Hapag-Lloyd i Ocean Network Express (ONE) ogłosiły, że dołączą do cyfrowej platformy żeglugowej TradeLens, opracowanej wspólnie przez A.P. Møller-Mærsk i IBM. Niedawno przystąpienie do tego projektu ogłosiły CMA CGM i MSC. Dzięki temu platforma obejmuje obecnie ponad połowę światowego rynku kontenerów oceanicznych.

TradeLens przedstawiana jest jako rozwiązanie neutralne, oparte na technologii blockchain, które oferuje obsługę łańcucha dostaw, obieg dokumentacji i możliwości wprowadzania nowych produktów. Jej członkowie zyskują pełny wgląd w swoje dane i mogą współpracować w obsłudze ładunków kontenerowych na całym świecie. Jak podkreślono, technologia blockchain idealnie nadaje się do dużych sieci, w których funkcjonują różni partnerzy. Ustanawia bowiem wspólny, niezmienny zapis wszystkich transakcji, które mają miejsce w sieci, umożliwiając uprawnionym stronom dostęp do zabezpieczonych danych w czasie rzeczywistym.

Zdaniem specjalistów dołączenie do projektu największych armatorów kontenerowych pomoże w dalszym wdrażaniu TradeLens na całym świecie, ponieważ klienci platformy uzyskali obecnie dostęp do oferty głównych przewoźników we wszystkich trzech wiodących sojuszach kontenerowych.