Arktyczne LNG

Total, Novatek i inni akcjonariusze Arctic LNG 2, CNOOC, CNPC i konsorcjum Mitsui-Jogmec, Japan Arctic LNG, zatwierdzili ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu, zlokalizowanego na półwyspie Gydan w Rosji. Zakład LNG będzie miał zdolność produkcyjną 19,8 mln t rocznie. Pierwszy ciąg produkcyjny ma ruszyć do 2023 r. dwa kolejne w latach 2024 i 2026.

Projekt ma bardzo niskie koszty początkowe dzięki rozwojowi gigantycznych zasobów z lądowego złoża gazu i kondensatu Utrenneye. Zainstalowanie 3 betonowych konstrukcji opartych na grawitacji w Zatoce Obskiej i umieszczenie na każdej z nich instalacji do skraplania gazu o potencjale 6,6 mln t rocznie przyczyni się do znacznej redukcji nakładów inwestycyjnych (ponad 30% na tonę LNG). Ponadto bliskość projektu Jamał LNG pozwoli na wykorzystanie synergii z istniejącą infrastrukturą i zapleczem logistycznym.

Produkcja Arctic LNG 2 ma zostać dostarczona na rynki międzynarodowe przez gazowce, które będą mogły korzystać z Trasy Północnej i terminalu na Kamczatce (dla ładunków przeznaczonych do Azji) oraz terminalu w pobliżu Murmańska (dla ładunków przeznaczonych do Europy).