Porty w walce o klimat

Stowarzyszenie handlowe brytyjskich portów, spółek żeglugowych, ubezpieczycieli morskich i marynarzy Maritime UK zobowiązało się wspierać rząd brytyjski w procesie dekarbonizacji. Celem jest zmniejszenie do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych więcej niż o połowę w stosunku do obecnego poziomu. Organizacja wezwała do opracowania programu zrównoważonej „niebieskiej gospodarki”, która zapewnia korzyści ekonomiczne przy jednoczesnej ochronie środowiska.

– Brytyjski sektor morski jest zaangażowany w walkę ze skutkami zmian klimatu, zanieczyszczenia i innych szkodliwych działań dla naszych oceanów. Ustalanie i realizacja ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju będzie stymulować nowe rynki, produkty i usługi wymagane do osiągnięcia naszych celów środowiskowych – czytamy w oświadczeniu Maritime UK.

Stowarzyszenie wezwało organy rządowe do przyłączenia się do inwestowania w zrównoważoną żeglugę, w szczególności w celu wspierania nowych technologii napędowych i infrastruktury niezbędnej do ich wdrażania. Brytyjski przemysł i rząd utworzyły już wspólne krajowe centrum innowacji morskich, Maritime Research and Innovation UK (MarRI-UK), a stowarzyszenie wezwało rząd do podjęcia znacznych inwestycji w celu wsparcia jego pracy.