Największe na świecie

Stocznia Samsung Heavy Industries zbuduje 6 kontenerowców o pojemności 23 764 dla tajwańskiego armatora Evergreen Marine Corporation. Będą to największe tego typu jednostki na świecie. Wartość kontraktu to 920 mln USD.

Statki będą miały 400 m długości, 61,5 m szerokości i 33,2 m wysokości, a pod względem pojemności będą większe niż jednostki zbudowane w tej samej stoczni dla Mediterranean Shipping Company (MSC), które zabierają na pokład 23 756 TEU.

Kontenerowce mają być wyposażone w inteligentne i energooszczędne rozwiązania, takie jak żarówka sterowa i oszczędzająca płetwa, dzięki którym zużycie paliwa spadnie o 7%. Płetwa oszczędzająca jest urządzeniem kontrolującym przepływ wody wokół kadłuba w celu poprawy zużycia paliwa i zmniejszenia wibracji.

Jednocześnie portfel zamówień Samsung Heavy Industries na statki o pojemności ponad 23 tys. TEU wzrósł do 14 jednostek i jest największy na świecie. Wartość kontraktów w tym zakresie wynosi 5,1 mld USD i stanowi 65% całości umów zawartych przez stocznię na łączną liczbę 35 statków różnych typów.