Autonomiczne wyzwanie

Koncern IBM ogłosił, że przyłącza się do budowy autonomicznego statku badawczego, który pokonać ma Atlantyk. Na cześć czwartego 100-lecia podróży pierwszych osadników z Anglii do Nowej Anglii zostanie nazwany Mayflower Autonomous Ship (MAS). Jego aluminiowy i kompozytowy kadłub jest obecnie budowany w stoczni Aluship w Gdańsku.

Trimaran ma zostać dostarczony w lutym 2020 r., a po wyposażeniu i testach wejdzie do użytku we wrześniu 2020 r. Jednostka o wadze 5 t będzie napędzana żaglami, energią słoneczna i dieslem i ma osiągać prędkość 20 w. Do nawigacji zostanie wyposażona w system prowadzenia, GPS, radar i LIDAR. Ponadto dzięki technologii IBM PowerAI Vision będzie w stanie ocenić stan otoczenia, a system IBM Deep Learning zapewni autonomiczne bezpieczeństwo nawigacji. W trakcie 12-dniowego rejsu jednostka pobierze próbki wody do badań nad mikroplastikami oceanicznymi, a jego czujniki przeanalizują dane dotyczące temperatury wody i poziomu składników odżywczych.

MAS budowany jest przez konsorcjum złożone z Plymouth University, odpowiedzialnego za oprzyrządowanie badawcze, Whiskerstay Ltd (biuro projektowe marynarki wojennej), Aluship Technology, które buduje statek, M Subs Ltd (specjaliści od łodzi podwodnych), ProMare (grupa non-profit koordynująca działania), ubezpieczyciel Gard oraz IBM, który to koncern zapewni autonomiczny system będący mózgiem statku.