Pływająca farma wiatrowa

Ruszyły prace przy montażu największej na świecie pływającej turbiny wiatrowej. Urządzenie o mocy 8,4 MW zostanie zainstalowane na pierwszej pływającej farmie wiatrowej WindFloat Atlantic w Europie kontynentalnej. Będzie ona operowała ok. 10 Mm od Viana do Castelo u wybrzeży Portugalii. Będzie to pierwsza z 3 jednostek półzanurzalnych zaprojektowanych przez Principle Power z Kalifornii. Konstrukcja posiada klasę ABS (American Bureau of Shipping).

Projekt został opracowany przez konsorcjum Windplus, którego współwłaścicielami są EDP Renováveis, ENGIE, Repsol i Principle Power, a jego uruchomienie zaplanowano na koniec 2019 r. Dzięki pływającym fundamentom morskie farmy wiatrowe nie podlegają takim samym ograniczeniom głębokości jak konstrukcje stałe i można je instalować na wodach o dowolnej głębokości. Natomiast zastosowanie większych turbin o mocy powyżej 10 MW i pływające farmy – tego typu rozwiązania mogą w przyszłości być alternatywą dla tradycyjnych technologii.

– Pływające turbiny pozwalają nam docierać do morskich zasobów wiatrowych na wodach, które są niedostępne dla konwencjonalnych turbin z fundamentami. Przełomy takie jak ten w znacznym stopniu przyczynią się do globalnego przejścia na czystą energię – stwierdził Christopher J. Wiernicki, prezes ABS.