Samochodowce z ekologicznym finansowaniem

Operator samochodowców United European Car Carriers (UECC), będący wspólnym przedsięwzięciem NYK i Wallenius Lines, podpisał umowę na budowę 3 przyjaznych środowisku jednostek PCTC (pure car nad truck carriers). Powstaną w chińskich stoczniach China Shipbuilding Trading i Jiangnan Shipyard Group, a do eksploatacji wejdą latem 2021 r.

Statki będą miały 169 m długości i 28 m szerokości, a na pokład zabiorą 3600 pojazdów, które będą umieszczone na 10 pokładach, z których 2 będą ruchome. Umożliwi to także transport ładunków ciężkich i ponadgabarytowych. Jednostki zostaną wyposażone w silniki główne dual fuel, umożliwiające korzystanie z LNG oraz pakiet akumulatorów. Jak twierdzą projektanci, statki powstaną również zgodnie z jednymi z najbardziej innowacyjnych kryteriów efektywności energetycznej. Spełnią ograniczenia emisji NOX Tier3, które wejdą w życie na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym od 2021 r. oraz będą w stanie sprostać celom IMO w zakresie 40% redukcji emisji CO2 do 2030 r.

Dzięki temu projektowi UECC pozyskało ok. 70 mln USD w postaci tzw. zielonego finansowania od Svenska SkeppsHypotek. Zabezpieczenie zielonego finansowania sprawia, że ​​UECC kwalifikuje się do obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego.