Autonomiczne okręty podwodne

Brytyjska Royal Navy planuje wprowadzenie do eksploatacji autonomicznej łodzi podwodnej. Defence and Security Accelerator (DASA) podpisała kontrakt z MSubs Ltd z Plymouth, owartości 1 mln GBP, na budowę testowej łodzi podwodnej, która zostanie wykorzystana do badania potencjalnych możliwości autonomicznych okrętów w przyszłości. Jednostka o długości ponad 9 m będzie znacznie większa niż dotychczas wykorzystywane autonomiczne okręty podwodne używane do rozpoznania na plaży.

W I fazie opracowywania przez DASA programu autonomicznych jednostek Royal Navy, jeden z istniejących załogowych okrętów podwodnych zostanie wyposażony w autonomiczne systemy kontroli. Jeśli wstępne testy zakończą się sukcesem, to na jego udoskonalanie przeznaczono dodatkowe 1,5 mln GBP.

Projekt związany jest z planami Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, które chce zwiększyć mobilność podwodnej floty, szczególnie w kontekście działań wywiadowczych, w ramach których jednostki mogą samodzielnie opuścić bazę i potajemnie przenieść się na obszar operacyjny, działając tam przez 3 miesiące. Są również w stanie wykryć wrogie cele i zgłosić swoje wyniki do bazy.