Rekordy morskiej energetyki

W 2019 r. na świecie zainstalowano rekordową moc morskich farm wiatrowych. Wyniosła ona 6,1 GW, dzięki czemu jej całkowity potencjał wzrósł do 29 GW – wynika z danych Światowej Rady Energetyki Wiatrowej (GWEC).

To wzrost o 35,5% w porównaniu z poprzednim rokiem, w którym zainstalowano 4,5 GW. W kolejnych latach przyśpieszenie w tej kwestii ma być jeszcze większe, wstępne prognozy przewidują, że dodatkowe 50 GW morskich elektrowni wiatrowych ma zostać uruchomione do 2024 r. Oznaczałoby to, że całkowita zainstalowana moc morskiej energii wiatrowej może wówczas osiągnąć prawie 80 GW, co stanowi wzrost o prawie 172% w stosunku do stanu dzisiejszego.

Europa pozostała największym rynkiem morskiej energii wiatrowej, tu w 2019 r. znajdowało się 59% nowych instalacji. Na region Azji i Pacyfiku przypada pozostałe 41%. Światowym liderem pozostają jednak Chiny, które zwiększyły zainstalowaną moc o ponad 2,3 GW. Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania i Niemcy, z nowymi farmami na poziomie 1,8 GW i 1,1 GW.