Stocznie ruszają z produkcją

Kilka wiodących europejskich grup stoczniowców ogłosiło plany wznowienia działalności po ponad miesiącu zakłóceń spowodowanych pandemią koronawirusa. Dotyczy to zakładów we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech.

I tak pierwsze kroki w tym kierunku podejmuje Chantiers de l’Atlantique w Saint-Nazaire we Francji. Władze stoczni oczekują, że wszystkie działania produkcyjne, jak również praca biura projektowego, rozpoczną się 11 maja. Także Fincantieri ogłosiło wznowienie produkcji we wszystkich stoczniach we Włoszech. Rząd włoski stara się, aby z początkiem maja rozpocząć łagodzenie ograniczeń spowodowanych wirusem, co zdaniem władz stoczniowej grupy powoli wrócić do pełnej produkcji na początku czerwca.

Inne kraje europejskie również pracują nad ponownym otwarciem stoczni. W Hiszpanii Navantia rozpoczęła pewne działania w niektórych zakładach, podczas gdy w innych trwają prace porządkowe. Wznowić działalność produkcyjną w pierwszej połowie maja zamierza niemiecka MV Werften, prowadząca działalność w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie.

Z kolei zakłady Meyer Werft w Papenberg w Niemczech i Meyer Turku w Finlandii cały czas prowadziły działalność, chociaż na zmniejszonych obrotach i przy zachowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa.