Chiński apetyt na technologię

DNV GL i China Shipbuilding Corporation podpisały umowę mającą na celu wsparcie rozwoju nowej generacji statków offshore. Należąca do chińskiego koncernu stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) będzie współpracować z towarzystwem klasyfikacyjnym przy projekcie inteligentnego statku z ciężkimi dźwigami o unosie 3500 t.
Ma to na celu zwiększenie konkurencyjności chińskich stoczni w dziedzinie zaawansowanych technologii. Grupa Big Ship, działająca w ramach China Shipbuilding Corporation, która będzie realizowała projekt, koncentruje się na opracowywaniu inteligentnych technologii dla klientów firmy, w tym dużych tankowców, kontenerowców, masowców i jednostek offshore o wysokim standardzie.
Dzięki wspólnemu projektowi Chińczycy zyskają dostęp do oferowanych przez DNV GL najnowocześniejszych technologii, w tym sztucznej inteligencji, bezzałogowych inteligentnych statków, technologii ekologicznej i ochrony środowiska. Wcześniej obie firmy realizowały wspólne projekty m.in. w zakresie zasilanego LNG kontenerowca o pojemności 23 tys. TEU (ULCV).