Bezpieczne bunkrowanie LNG

Firmy Tritec Marine i Stena LNG rozpoczęły współpracę nad stworzeniem innowacyjnej koncepcji „SAFE Bunker”. Jej celem jest opracowanie projektu, który zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na bunkrowanie LNG – ma to być jednostka, która nie tylko gwarantuje bezpieczne i wydajne dostarczanie skroplonego gazu, ale eliminuje również konieczność kontaktu pomiędzy dwoma statkami.

Według obu firm wprowadzenie LNG jako alternatywnego paliwa dla przemysłu żeglugowego powoduje potrzebę zmiany w koncepcji bunkierki, mającej obsługiwać różne typy statków. Podkreślono, że kontakt boczny w tradycyjnym sektorze paliwowym jest nie do przyjęcia, ponieważ stwarza ryzyko potencjalnych wgnieceń w poszyciu i uszkodzenia farby. Jest to szczególnie problemem w przypadku branży wycieczkowej. A ponieważ coraz więcej linii zaczyna stosować LNG, rozwiązanie tego problemu powinno zagwarantować dostarczenie bunkru w bezpieczny, wydajny i bezkontaktowy sposób.

Opracowana przez firmy jednostka o pojemności 7500 m3 ze zbiornikami typu 2C, wyposażona jest w silniki dual fuel z napędem elektrycznym, które można wykorzystać do dynamicznego pozycjonowania podczas operacji tankowania.