Wodoloty z zerową emisją

Dotację w wysokości 33 mln GBP przyznał brytyjski rząd konsorcjum 13 firm z Belfastu, które zamierzają przygotować projekt, a następnie zbudować promy-wodoloty o zerowej emisji. Ma to zapewnić elektryczny układ napędowy, który umożliwi statkom pracę z o 90% mniejszą energią niż standardowo. Promy będą mogły zabrać na pokład 350 pasażerów. Ponadto dzięki dalszym inwestycjom partnerów konsorcjum, którego liderem jest Artemis Technologies (zaangażowane są również m.in.: Port Belfast, Uniwersytet Ulsterski i Rada Miasta), budżet całego przedsięwzięcia wynieść ma niemal 60 mln GBP w ciągu najbliższych 4 lat.

Artemis Technologies od lat zajmuje się projektowaniem niskoenergetycznych i wysokowydajnych rozwiązań dla najszybszych jachtów na świecie, a teraz zamierza wykorzystać swoją wiedzę do budowy promów przyjaznych środowisku.

Środki na realizacji tego projektu pochodzą z funduszu na rzecz badań naukowych i innowacji Strength in Places Fund. Jego celem jest „współpraca naukowców, przemysłu i lokalnych liderów w ramach wyjątkowych programów, które będą zapewniały integrację i dobrobyt regionalny oraz wzrost gospodarczy całej Wielkiej Brytanii”.