Niemieckie wsparcie dla stoczni

Niemiecka stocznia MV Werften otrzymała prawie 200 mln USD pomocy od konsorcjum 17 banków. Decyzję, którą wspiera niemiecki rząd, podjęto w celu „ratowania miejsc pracy wysoko wykwalifikowanej kadry i zapewnienia wynagrodzenia dla dostawców stoczni”.

Obecna pomoc ma zapewnić stoczni krótkoterminowe wsparcie na pokrycie wydatków i opłacenie dostaw w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Rząd w Berlinie opracowuje również długoterminowy plan pomocy stoczniom i innym gałęziom przemysłu, na które wpłynęła pandemia COVID-19. Szacuje się, że we wrześniu br., kiedy program zostanie wdrożony, MV Werften otrzyma dodatkowe 600 mln USD.

MV Werften, której właścicielem jest Genting Hongkong, skupiająca stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, specjalizuje się w budowie statków wycieczkowych, zarówno pełnomorskich, jak i śródlądowych. W marcu br. zakład został zmuszony do zaprzestania produkcji ze względu na pandemię koronawirusa. Z produkcją ruszył dopiero z początkiem lipca, choć już w maju rozpoczęto testy działalności produkcyjnej pod kątem nowych wymagań sanitarnych.