Energooszczędne chłodnie

Amerykańska firma Fresh Del Monte Produce, specjalizująca się w transporcie produktów chłodzonych, odebrała pierwszy z energooszczędnych kontenerowców nowej generacji Del Monte Gold. Sześć statków tej klasy, zamówionych w 2018 r., zostało zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi standardami efektywności energetycznej i jest częścią działań firmy na rzecz zmniejszenia emisji i zwiększenia zrównoważonego charakteru działalności. Nowe statki mają zastąpić istniejącą flotę na wschodnim wybrzeżu USA. Jednocześnie redukując zużycie paliwa o prawie 19 tys. t rocznie.

Jednostki o pojemności 1276 TEU mają 634 stanowisk dla 40’ kontenerów chłodzonych, co umożliwi transport produktów wymagających kontrolowanej temperatury od –25°C do 40°C. Powstały w chińskiej stoczni CSSC Huangpu Wenchong Shipbuilding. Mają wydajną, nowoczesną konstrukcję kadłuba oraz wyposażone są w hybrydowe systemy scrubberów. Są również wyposażone w przyłącza do zasilania z lądu w ramach tzw. cold ironing.

Obecnie firma eksploatuje 11 własnych statków i 6 czarterowanych, transportując świeże produkty i napoje na rynki całego świata.