Inteligentna żegluga z Chin

Chińska Administracja Bezpieczeństwa Morskiego Ministerstwa Transportu i państwowa China Shipping Group podpisały porozumienie o współpracy strategicznej dotyczące budowy inteligentnych statków. Zgodnie z umową obie instytucje będą współpracować m.in. w zakresie rozwoju inteligentnego transportu, technologii ochrony środowiska morskiego oraz bezpieczeństwa morskiego.

Głównym celem ma być rozwój inteligentnej żeglugi poprzez prowadzenie badań i weryfikacji testów technologicznych, a także działania mające na celu promocję inteligentnych systemów transportu. Oczekują również zastosowania opracowanych technologii przy budowie statków wycieczkowych, gazowców LNG, statków do żeglugi arktycznej, a także systemów nawigacji satelitarnej Beidou i morskich farm wiatrowych.

China Shipbuilding będzie starać się wykorzystać nowe technologie, aby odbudować swoją pozycję na rynku, która znacznie pogorszyła się w związku z pandemią COVID-19. W I połowie br. zamówienia na statki spadły o 50% w stosunku do roku poprzedniego. Mimo to z 30-procentowym udziałem w rynku CSSC plasuje się na 1 miejscu w globalnym przemyśle stoczniowym.