Rosyjskie LNG

Sovcomflot (Grupa SCF) i Novatek zamówiły kolejne 10 gazowców Arc7 LNG o pojemności 174 tys. m³, które powstaną w stoczni Zvezda na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Inwestycja jest kolejnym krokiem w realizacji strategii rosyjskich firm skierowanej na zagospodarowanie arktycznych pól naftowych i gazowych oraz promowanie żeglugi na Północnej Drodze Morskiej. Moskwa postawiła sobie za cel transport przez Arktykę 80 mln t ładunków do 2024 r.

Według władz SCF Group kontrakty na budowę statków i czarter dla 15 jednostek Arc7 LNG, podpisane w latach 2019-2020, umożliwią wzmocnienie rosyjskiej obecności w transporcie ładunków o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.

Ponadto SMART LNG, spółka joint venture Grupy SCF i Novatek, podpisała długoterminowe umowy czarterowe gwarantując tym samym odpowiedniej wielkości flotę do obsługi projektu Arctic LNG 2. Spółka ma skupić się zarządzaniu budową i eksploatacją arktycznych zbiornikowców LNG do obsługi projektów w rosyjskim regionie Arktyki, w tym projektu Arctic LNG 2.

Łącznie Novatek planuje w najbliższych latach zamówienie nawet 42 gazowców typu Arc7 LNG, z których większość miałaby powstać właśnie w stoczni Zvezda. Na razie rosyjski zakład planuje zbudować 17 jednostek LNG, a ich dostawa ma nastąpić w latach 2023–2026.