Największy kontrakt w historii

Samsung Heavy Industries podpisał największy kontrakt w swojej historii. Umowa o wartości 2,5 mld USD, to 40% całkowitej sprzedaży stoczni w ubiegłym roku. Umowa dotyczy dostarczenia bloków kadłubów i wyposażenia dla europejskiego odbiorcy. Jego nazwa oficjalnie nie padła, ale zdaniem specjalistów rynku okrętowego chodzi o rosyjską stocznię Zvezda, która ma zbudować tankowce LNG z klasą lodową.

Co prawda statki mają być własnością prywatną, ale projekt wspierany jest przez Kreml, który zachęcił do ich budowy we Władywostoku. Projekt jest bowiem elementem rosyjskiej strategii wykorzystania Północnej Drogi Morskiej do intensyfikacji żeglugi na wodach arktycznych. Ponieważ Zvezda nie budowała wcześniej jednostek z napędem LNG, podpisała kontrakt z Samsungiem na projekt i pomoc techniczną dla pierwszych pięciu statków z serii. Ich dostawa przewidziana jest w latach 2023-2026. Ponadto koncern Novatek, specjalizujący się w produkcji LNG, który ma czarterować te jednostki, zwrócił się o pozwolenie na zamówienie kolejnych 10 kadłubów z tej serii za granicą. Jeśli otrzyma zgodę, kontrakt, tym razem o wartości 3 mld USD, również trafi do Samsuga. Wszystkie jednostki mają obsługiwać projekt Arctic LNG2 firmy Novatek, w Zatoce Obskiej w rosyjskiej Arktyce.

Wcześniej południowokoreańska stocznia budowała jednostki handlowe dla rosyjskich nabywców, w szczególności serię trzech tankowców z podwójnym poszyciem dla Sovcomflot dostarczonych w 2005 r.