Pływający port instalacyjny

Oceandock LX to samobieżna pływająca platforma o powierzchni 60 tys. m², która zdaniem jej pomysłodawców, australijskiej firmy Windthurst, ma usprawnić realizację projektów związanych z energetyką wiatrową na morzu. Jej główną zaletą jest to, że może służyć jako port, magazyn, plac składowy i statek instalacyjny. Może pomieścić załogę liczącą 100 osób, a dzięki dwóm holownikom i 180 m nabrzeża może funkcjonować jako przystań.

Oceandock LX może być obsługiwany przez statki dowozowe dostarczające elementy farm, które można składować i montować na miejscu. Dzięki zamontowanym na jego pokładzie dźwigom byłby w stanie obsługiwać pojedyncze komponenty o wadze do 6 tys. t, a także składować 500 tys. t podstacji, fundamentów i elementów turbin. Jednostka jest wyposażona w technologię dynamicznego pozycjonowania, aby zapewnić precyzyjną lokalizację, a ponieważ jest samobieżna, może przemieszczać się w zależności od potrzeb projektu.

Projekt koncepcyjny ma prawie 292 m długości, 215 m szerokości i 500 tys. t nośności, ale Windthurst zapewnia, że ​​można go dostosować do indywidualnych potrzeb operatora. Może także operować na falach o wysokości do 8 m.

– Szybki rozwój morskiej energetyki wiatrowej stwarza wyzwania zarówno dla portów, jak i dla deweloperów. Wraz ze wzrostem liczby projektów i wielkości urządzeń instalowanych na morzu obecne rozwiązania staja się niewydolne – twierdzą pomysłodawcy platformy.