Większe o 100 TEU

Koncern China State Shipbuilding Corporation (CSSC) otrzymał zamówienie na budowę czterech największych kontenerowców na świecie, o pojemności 24 100 TEU. Statki powstaną w stoczniach Hudong Zhonghua i Jiangnan Shipbuilding. Poinformowano, że jednostki zostały zamówione przez chińską firmę Bank of Communications Financial Leasing Co., Ltd. Nie podano jednak w barwach jakiego armatora będą operowały. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o MSC.

Oprócz największej pojemności w budowie kontenerowców mają zostać wykorzystane najnowsze technologie zapewniające wydajność, bezpieczeństwo i działanie przyjazne dla środowiska. Jak poinformowała CSSC, kadłub będzie posiadał „unikalny mały bulwiasty dziób” oraz „śrubę o dużej średnicy”, co ma zapewnić znacznie mniejsze zużycie energii. Zostaną również wyposażone w „hybrydowe scrubbery” i nowoczesny system przeciwpożarowy. Nie podano jednak harmonogramu budowy ani terminu dostawy.

To kolejny kontrakt na budowę megakontenerowców podpisany przez liderów rynku. Pod koniec 2020 r. zamówienia na statki o pojemności 24 000 TEU złożyły Evergreen i ONE, zaś jednostki o pojemności 23 500 TEU zamówił Hapag-Lloyd. Wszystkie mają wejść do eksploatacji w latach 2023-2024.