Fincantieri w portach

Koncern stoczniowy Fincantieri i włoska firma Enel X, zajmująca się technologiami energetycznymi, będą współpracować przy tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań na rzecz zastosowania energii elektrycznej w branży logistycznej i morskiej. W ten sposób włoski producent statków poszukuje nowych możliwości rozwoju w sektorach pozastoczniowych.

Współpraca ma na celu przyspieszenie wdrażania rozwiązań opartych na energii elektrycznej i dekarbonizacji w portach. W pierwszym etapie wysiłki obu partnerów będą skierowane na projekty o zasięgu krajowym, czyli włoskim, a konkretnie na zapewnieniu źródeł zasilania energii z portowych nabrzeży (cold ironing). Chcą również zająć się optymalizacją wymiany energii, rozwojem magazynów energii elektrycznej i systemów produkcyjnych z wykorzystaniem źródeł odnawialnych oraz ogniw paliwowych.

Szacuje się, że emisja CO2 z sektora morskiego wynosi 940 mln t rocznie, czyli 2,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych. W związku z regulacjami Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia emisji i ogólnym dążeniem do zmniejszenia negatywnego wpływu portów na środowisko, obie firmy uważają, że istotne jest zaoferowanie takich rozwiązań możliwe jak największej liczbie europejskich portów. Dlatego też chcą, aby inicjatywy wdrożone we Włoszech były powielane w innych krajach, takich jak Hiszpania, Portugalia i Grecja.