Z wiatrem i w słońcu

Japońska firma Eco Marine Power przygotowała koncepcję statku napędzanego całym systemem energii odnawialnej. Rozwiązanie pod nazwą Aquarius Marine Renewable Energy (MRE), łączy w sobie sztywne żagle, panele słoneczne, moduły magazynowania energii, system ładowania i komputery, a wszystko umożliwia jednostce wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej. Według projektantów system może zostać adaptowany do istniejących już statków lub zintegrowany z nowo budowanymi. To kolejne rozwiązanie wpisujące się w działania na rzecz bezemisyjnej żeglugi.

Sztywne żagle oparte są na technologii EnergySail i mogą być używane nawet wtedy, gdy statek stoi na kotwicy. Każdy z żagli można skonfigurować z panelami fotowoltaicznymi lub innymi urządzeniami do wytwarzania energii. Są one również automatycznie pozycjonowane przez system komputerowy, aby najlepiej pasowały do ​​panujących warunków pogodowych, lub opuszczane, gdy nie są używane albo statek natrafi na złą pogodę. Natomiast kiedy statek stoi na kotwicy lub w porcie, zasilanie może pochodzić z baterii gromadzących energię.

Chociaż system początkowo projektowany był dla dużych statków, firma twierdzi, że znaczna część technologii będzie również odpowiednia dla mniejszych jednostek, takich jak frachtowce przybrzeżne, małe promy pasażerskie, łodzie turystyczne i bezzałogowe statki nawodne.