Volkswagen na LNG

Niemiecki koncern Volkswagen ogłosił, że wyczarteruje cztery kolejne nowo budowane samochodowce napędzane LNG. Mają one wejść do użytku do końca 2023 r. Obecnie firma eksploatuje 11 własnych jednostek, korzysta również ze statków innych armatorów. Rocznie w serwisach morskich na całym świecie przewożonych jest 2,8 mln aut koncernu.

Nowe samochodowce będą obsługiwały serwis między Niemcami a Veracruz w Meksyku, przewożąc zarówno komponenty niezbędne do produkcji, jak i nowe pojazdy przeznaczone na rynek europejski. Ponadto sprawią, że Volkswagen będzie pierwszym producentem samochodów, który będzie przewoził większość wyprodukowanych pojazdów z wykorzystaniem LNG.

Jak podkreśliły władze koncernu, zaangażowanie w e-mobilność i produkcję neutralną dla klimatu, sprawia, że flota LNG stanowi istotny wkład w osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 r. Nowe statki pozwolą również w przyszłości na rezygnację z paliw kopalnych, co jeszcze bardziej ograniczy emisję.

Volkswagen twierdzi, że przejście na LNG jest zgodne z celami klimatycznymi firmy. W Niemczech grupa przestawiła już cały transport kolejowy z Deutsche Bahn na zieloną energię elektryczną i rozszerza ją w całej Europie.