Pireus coraz bardziej chiński

COSCO Shipping Line nabyło kolejne 16% udziałów w Porcie Pireus. Transakcję zatwierdził grecki Trybunał Obrachunkowy. Oznacza to, że chińska firma zwiększyła swój stan posiadania z obecnych 51% do 67%. Jednocześnie o kolejne 5 lat przedłużono umowę na realizację inwestycji infrastrukturalnych obiecanych przez COSCO w greckim porcie, o wartości 350 mln USD. Pierwotnie miały one zostać wykonane w ciągu 5 lat od zakupu pakietu większościowego, czyli do 2021 r.

Jak podkreślają greckie media, transakcja ta umocni chińską firmę zarówno w Pireusie, jak i na Morzu Śródziemnym. Grecki port obsługuje bowiem serwisy z Egiptu, a COSCO jako operator portu rozwinęło połączenia kolejowe z zasięgiem do Austrii, Czech, Niemiec i Polski.

Ponadto Egipt, jak i Grecja zajmują kluczowe miejsce w chińskim projekcie Pasa i Drogi (Belt and Road Initiative) mającym ambicje połączenia Dalekiego Wschodu z Zachodem Europy. Chiny są również głównym partnerem Egiptu w rozwoju branży morskiej, zwłaszcza portów śródziemnomorskich w zakresie obsługi kontenerów.