Najlepszy terminal w Europie

Terminal Hutchison Ports BEST w Barcelonie otrzymał nagrodę dla najlepszego terminalu kontenerowego w Europie. Została ona przyznana przez magazyn „Asia Cargo News”, wyróżniający wiodących dostawców usług logistycznych, w tym linie lotnicze, linie żeglugowe, lotniska i porty.

Nagrodzono przede wszystkim starania terminalu o utrzymanie niezawodności i wysokiej jakości obsługi w czasie pandemii, czego efektem jest najwyższa wydajność i produktywność w terminalach morskich na poziomie międzynarodowym. Średnio wynosi ona ponad 40 ruchów na godzinę. Dzięki inwestycjom BEST obsługuje kontenerowce o pojemności do 20 tys. TEU. Jest również pierwszym półautomatycznym terminalem kontenerowym Hutchison Ports oraz najbardziej zaawansowanym technologicznie projektem w Hiszpanii i Europie Południowej. Plany na ten rok zakładają przeładunki 2,5 mln TEU.

Terminal aktywnie działa również w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zdaniem jego władz obecnie każdy kontener przechodzący przez BEST to o 50% mniejsza bezpośrednia emisja CO2 w porównaniu z innymi konwencjonalnymi terminalami. Jednym z najbardziej ambitnych celów jest dalsze ograniczanie emisji CO2 w ramach prowadzonej działalności, m.in. poprzez wzrost wykorzystania kolei w obsłudze terminalu, kosztem transportu samochodowego.