Jubileuszowe XX spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego Wspólna Kaczka 2019 wyglądało tak: 2140 gości, którzy zasiedli przy 213 stołach i reprezentowali 196 firm szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Impreza tradycyjnie odbyła się w drugi piątek października (tym razem był to 11 października br.), po raz 11. w Gdyni. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele największych firm szeroko rozumianej polskiej gospodarki morskiej, jak również współpracujących z nimi przedsiębiorstw, w tym liczni goście z Europy Zachodniej i z Chin. W scenerii historii żeglugi spotkali się ze swoimi kontrahentami, partnerami i konkurentami, aby w miłej atmosferze porozmawiać o interesach. Nie zabrało także mocnych wrażeń artystycznych dzięki występom Teatru Tańca Akrobatycznego Mira-Art, w specjalnym jubileuszowym pokazie, i zespołu Rock&Feler.

Gości powitała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, a spotkanie otworzył Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W spotkaniu uczestniczyli również m.in.: Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Ann Elin Hattrem, radca handlowa ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, czy Lew Zacharczyszyn, konsul Ukrainy w Gdańsku.

Gościem Specjalnym XX spotkania była spółka Clip Logistyka, jeden z liderów polskiego rynku intermodalnego. Firmę reprezentowała prezes Agnieszka Hipś.

Podczas spotkania wręczone zostały nagrody honorowe Krajowej Izby Gospodarki Morskiej za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2018 r. Tym razem „Bursztynową Kaczkę” otrzymała firma Loconi Intermodal SA za „obsłużenie rekordowej liczby kontenerów w transporcie intermodalnym w Polsce przez jednego operatora intermodalnego, wyłącznie na połączeniach z/do polskich portów, czyli 184 tys. TEU”.

Wyróżnienia „Bursztynowe Jajko” trafiły do: ATC Cargo SA (za „skuteczną realizację strategii związanej z optymalizacją biznesu i umacnianiem pozycji na rynku usług spedycyjnych, czego efektem był najlepszy wynik spośród polskich firm logistycznych obsługujących kontenery, na poziomie 112 277 TEU”), Stoczni Conrad SA (za „pierwszy w Polsce zbudowany na gotowo jacht w kategorii superjacht, Viatoris, który został nominowany do World Superyacht Awards 2019” oraz Gdańskiej Stoczni „Remontowa” SA (za „spektakularną przebudowę promu Spirit of British Columbia, kanadyjskiego armatora BC Ferries, a przede wszystkim wyposażenie go w napęd dual fuel i przystosowanie do użytkowania LNG jako paliwa okrętowego”).

Kontynuując zapoczątkowany w ub.r. zwyczaj, uhonorowano również osobę fizyczną, zasłużoną dla gospodarki morskiej. Wyróżnienie „Bursztynowy Ster” przyznane zostało mec. Michałowi Rzeszewiczowi, do niedawna konsulowi honorowemu Królestwa Norwegii w Polsce, współtwórcy Kodeksu Morskiego, członkowi organu doradczego Polskiego Związku Zarządców Statków, a przede wszystkim patronowi całego pokolenia prawników morskich.

Wręczenie nagród KIGM poprzedziło uroczyste pożegnanie odchodzącego sekretarza generalnego Izby Jerzego Lewandowskiego oraz powitanie jego następcy Rafała Machowiaka.

Przed północą na salę wjechały torty z logo Gościa Specjalnego, Miasta Gdynia, Wspólnej Kaczki oraz specjalny, jubileuszowy tort z okazji XX edycji wydarzenia. Pokroili je: Agnieszka Hipś, prezes Clip Logistyka, Katarzyna Mitros, wiceprezes Namiarów, Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk, i Adam Meller, prezes Portu Gdynia. Zaraz potem rozlosowano nagrody, których z racji XX spotkania było nieco więcej niż zazwyczaj. I tak: rejs promem dla 4 osób w kabinie zewnętrznej wraz z przewozem samochodu na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia, ufundowany przez Stena Line Polska Sp. z o.o., wylosowała Hanna Majewska, Wärtsilä Marine Solutions, pobyt w hotelu Haffner Sopot przypadł w udziale Agnieszce Loch, A. Hartrodt, a w Hilton Gdańsk Kamilowi Moskwie z KGHM Polska Miedź. Ponadto Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront przygotował zaproszenie na kolację w skandynawskiej restauracji w Gdyni, które trafiło do Sylwii Stańczyk z Uni-Logistics.

Niespodziankę dla gości spotkania przygotowała też Grupa Zdunek, partner tegorocznej Wspólnej Kaczki, promujący w trakcie imprezy auta marki BMW, Mini, Renault i Nissan, a jako nagrodę oferujący weekend z dwoma pierwszymi markami. Szczęśliwcami okazali się Mieczysław Twardowski, Baltex Group, i Piotr Masny, HMS Assistance.