Wspólna Kaczka 2023

Już po raz 23. odbyło się spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego Wspólna Kaczka. W wydarzeniu zorganizowanym 13 października 2023 r. w hali Polsat Plus Gdynia Arena, wzięło udział 2085 gości, zaproszonych przez 182 firmy szeroko rozumianej branży morskiej.

Przy 207 stołach Wspólnej Kaczki spotkali się przedstawiciele wszystkich największych polskich firm branży morskiej: portów, przedsiębiorstw żeglugowych, firm spedycyjnych i logistycznych, stoczni, a także podmiotów z nimi współpracujących, jak również agenci, maklerzy, brokerzy, rzeczoznawcy i ubezpieczyciele morscy. Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, reprezentanci władz samorządowych Gdyni i Gdańska oraz województwa pomorskiego, a także parlamentarzyści RP. Tak liczna i reprezentatywna obecność podkreśla wagę i znaczenie spotkania, na którym pod jednym dachem zasiadają przyjaciele, współpracownicy i konkurenci.

Tym razem w scenerii nawiązującej do kolorowej polskiej jesieni i jak zwykle w miłej atmosferze przybyli goście mogli porozmawiać o interesach. Nie zabrało także mocnych wrażeń artystycznych dzięki dynamicznemu pokazowi laserów Visual Sensation oraz wiązance przebojów zespołu ABBA w wykonaniu wokalistów Teatru Muzycznego.

Gości powitała wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała, a spotkanie otworzył Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy Polityki Regionalnej. Natomiast Gościem Specjalnym tegorocznej edycji Wspólnej Kaczki był armator promowy Stena Line. W imieniu firmy powitała wszystkich Elisabeth Lönne, chief commercial officer.

Podczas spotkania wręczone zostały również nagrody honorowe Krajowej Izby Gospodarki Morskiej za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2022 r. „Bursztynowa Kaczka” trafiła do Zarządu Morskiego Portu Gdynia za realizację i oddanie do eksploatacji nowego publicznego terminalu promowego, największej inwestycji w gdyńskim porcie od prawie pół wieku. Wartość projektu to ponad 290 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 116,8 mln zł. Nowy terminal może obsługiwać cztery promy na dobę i mogą do niego zawijać największe tego typu jednostki na Bałtyku, o długości do 240 m.

Natomiast dwa wyróżnienia honorowe „Bursztynowe Jajko” otrzymały Stena Line Polska, za wprowadzenie na polski rynek promowy, do obsługi trasy między Portem Gdynia a Karlskroną, największych na Bałtyku promów klasy E-Flexer, o długości 240 m i linii ładunkowej 3600 m (to kolejny krok armatora w kierunku dynamicznego rozwoju połączenia między Polską a Szwecją) oraz Stocznia Crist, za działania na rzecz ekologicznej transformacji w żegludze i realizację prośrodowiskowych projektów w postaci budowy zeroemisyjnych jednostek z napędem elektrycznym.

Z kolei „Bursztynowy Ster”, nagroda przyznawana osobie fizycznej, zasłużonej dla gospodarki morskiej, przypadł w udziale Krzysztofowi Urbasiowi, za wieloletnią pracę na rzecz polskiej gospodarki morskiej, w szczególności za niekwestionowany wkład w rozwój polskiej branży portowej w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Ponad 20-letnie zaangażowanie w budowanie i działalność samorządu gospodarczego gospodarki morskiej, w tym m.in. udział w pracach Rady Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz Komisji Zwyczajów Portowych, gdzie przyczynił się do opracowania „Zbioru praktyk i zasad współpracy uczestników obrotu portowego.”

Tradycyjnie tuż przed północą na salę wjechały torty z logo gościa specjalnego, miasta Gdyni oraz Wspólnej Kaczki. Ich pokrojeniem zajęły się: Agnieszka Kubaszewska-Monik, Stena Line, w towarzystwie Moniki Urbaniak, Medlog, i Anety Szreder-Piernickiej z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Zaraz potem w gorącej atmosferze rozlosowano atrakcyjne nagrody. A były to rejs promem dla czterech osób wraz z przewozem samochodu na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia, ufundowany przez Stena Line Polska, który trafił w ręce Anny Leżyńskiej-Rompczyk z Terramar, oraz kolacja dla dwóch osób w hotelu MyStory w Gdyni, którą będzie miał przyjemność zjeść Piotr Prasał z Fracht FWO.

PRZEZPiotr Frankowski
Poprzedni artykułWspólna Kaczka Golf Cup 2023
Następny artykułŻegluga na cybercelowniku