Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią spotkali się miłośnicy Wspólnej Kaczki. XXI edycja spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego odbyła się 8 października 2021 r., tradycyjnie w hali Gdynia Arena. Ze względu na wciąż obowiązujące regulacje pandemiczne w imprezie mogło wziąć udział nieco mniej osób niż zazwyczaj – w spotkaniu uczestniczyło ok. 1500 gości zaproszonych przez 154 firmy szeroko rozumianej branży morskiej.

Spotkali się przedstawiciele największych polskich firm branży morskiej: portów, przedsiębiorstw żeglugowych, firm spedycyjnych i logistycznych, stoczni, a także podmiotów z nimi współpracujących, agenci, maklerzy, brokerzy, rzeczoznawcy i ubezpieczyciele morscy. Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele MGMiŻŚ, reprezentanci władz samorządowych Gdyni i Gdańska oraz województwa pomorskiego oraz parlamentarzyści. Tak liczna i reprezentatywna obecność podkreśla znaczenie spotkania, na którym pod jednym dachem zasiadają przyjaciele, współpracownicy i konkurenci. W scenerii nawiązującej do żeglugi i w miłej atmosferze mogli porozmawiać o interesach. Nie zabrało także mocnych wrażeń artystycznych dzięki występom artystów Teatru Muzycznego w Gdyni.

Gości powitała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, a spotkanie otworzył Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Gościem Specjalnym XXI spotkania był Polski Rejestr Statków, który obchodzi jubileusz 85-lecia. W imieniu firmy gości powitał prezes Henryk Śniegocki.

Podczas spotkania wręczone zostały również nagrody honorowe KIGM za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2019 r. Ze względu na pandemię, firmy uhonorowano przez KIGM musiały poczekać z odbiorem nagród, ale na tegorocznym spotkaniu tradycji stało się zadość. „Bursztynową Kaczkę” za 2019 r. przyznano Morskiej Agencji Gdynia SA. Działa na polskim rynku TSL 70 lat i jest jedną z najbardziej wyspecjalizowanych firm w obsłudze elementów wież wiatrowych. W 2019 r. zrealizowała rekordową w historii Polski dostawę 115 elementów turbin wiatrowych.

Dwa wyróżnienia „Bursztynowe Jajko” trafiły do Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, które od ponad 20 lat wspiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej i promuje związany z nią rozwój gospodarczy, czego efektem była m.in. tzw. ustawa offshore, oraz do Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA za nowatorskie i pilotażowe na skalę Polski zastosowanie dronów w porcie morskim.

Uhonorowano również osobę fizyczną zasłużoną dla gospodarki morskiej. „Bursztynowy Ster” przyznany został Markowi Tarczyńskiemu, przewodniczącemu Rady PISiL. Wyróżnienie to przyznawane jest za niekwestionowany wykład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego. M. Tarczyński od lat konsekwentnie wyraża i broni interesów sektora logistyki i spedycji morskiej w kraju i zagranicą.

Wyjątkowo kapituła Nagrody Honorowej KIGM przyznała również nagrodę specjalną – jubileuszowa „Bursztynowa Kaczka” trafiła do TUiR Warta SA, firmy która w 2020 r. obchodziła 100-lecie. Takim stażem może pochwalić się niewiele firm w Polsce. Warta zdołała również utrzymać charakter swej działalności i nadal jest obecna w gospodarce morskiej, oferując rozwiązania ubezpieczeniowe dla tej branży.

Tradycyjnie tuż przed północą na salę wjechały torty z logo Gościa Specjalnego, Miasta Gdynia oraz Wspólnej Kaczki. Ich pokrojeniem zajęli się: Henryk Śniegocki, prezes PRS, w towarzystwie Moniki Kozakiewicz, p.o. prezesa Stoczni Nauta, oraz Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, szefowej PLO.

Zaraz potem, w gorącej atmosferze, rozlosowano atrakcyjne nagrody. I tak: rejs promem dla 4 osób wraz z przewozem samochodu na trasie Gdynia–Karlskrona–Gdynia, ufundowany przez Stena Line Polska, wylosowała Natalia Kaśków z VGL Solid Group, kolacja w hotelu Courtyard Gdynia by Marriot przypadła w udziale Beacie Balcerak z Green Management, a kolejny rejs dla 4 osób, tym razem na pokładzie promu Polferries, na trasie Świnoujście–Ystad lub Gdańsk–Nynäshamn (do wyboru), wraz z samochodem, trafił do Andrzeja Nowotnika z Technical Ship Management.