Na poziomie 2000

Po pandemicznych obostrzeniach Wspólna Kaczka wróciła do standardowej frekwencji. W XXII edycji spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, która odbyła się 14 października 2022 r., w hali Polsat Plus Arena w Gdyni, wzięło udział 2060 gości, zaproszonych przez 184 firmy szeroko rozumianej branży morskiej.

Przy 204 stołach Wspólnej Kaczki spotkali się przedstawiciele największych polskich firm branży morskiej: portów, przedsiębiorstw żeglugowych, firm spedycyjnych i logistycznych, stoczni, a także podmiotów z nimi współpracujących, jak również agenci, maklerzy, brokerzy, rzeczoznawcy i ubezpieczyciele morscy. Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, reprezentanci władz samorządowych Gdyni i Gdańska oraz województwa pomorskiego, a także parlamentarzyści RP. Tak liczna i reprezentatywna obecność podkreśla wagę i znaczenie spotkania, na którym pod jednym dachem zasiadają przyjaciele, współpracownicy i konkurenci. Tym razem w scenerii nawiązującej do historii żeglugi, i jak zwykle w miłej atmosferze mogli porozmawiać o interesach. Nie zabrało także mocnych wrażeń artystycznych dzięki występom solistek Teatru Muzycznego w Gdyni oraz dziewcząt Akrobatycznego Teatru Tańca Mira Art.

Gości powitała wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała, a spotkanie otworzył Marcin Horała, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Natomiast Gościem Specjalnym XXII spotkania był Port Gdynia, który obchodzi w br. 100-lecia swojego istnienia. W imieniu jubilata gości powitał prezes Jacek Sadaj.
Podczas spotkania wręczone zostały również nagrody honorowe Krajowej Izby Gospodarki Morskiej za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2021 r. W br. kapituła zdecydowała nie przyznawać nagrody głównej „Bursztynowa Kaczka”. Przyznano za to specjalną „Bursztynową Kaczkę”, która trafiła do Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA z okazji 100-lecia istnienia gdyńskiego portu. To jubileusz, którym może pochwalić się niewiele firm polskiej branży morskiej, a także działających w całej krajowej gospodarce.

Natomiast 3 wyróżnienia honorowe „Bursztynowe Jajko” otrzymali: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (za realizację projektu „Rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym”, będącego kluczową inwestycją dla dostępności do portu od strony lądu oraz elementem największego programu inwestycyjnego w historii portu), Sunreef Yachts (za zwodowanie pionierskiej jednostki, eko-katamaranu Sunreef 80 Eco, który jest pierwszym jachtem dalekomorskim z Polski zasilanym odnawialnymi źródłami energii) oraz NET Marine Group (za realizowanie nowatorskiego projektu innowacyjnego, mobilnego doku pływającego, który umożliwi m.in. modernizację statków w zgodzie z normami redukcji emisji w żegludze).

Uhonorowano również osobę fizyczną, zasłużoną dla gospodarki morskiej. Wyróżnienie „Bursztynowy Ster” przyznane zostało Krzysztofowi Michnalowi, przewodniczącemu oddziału pomorskiego KIGM oraz prezesowi gdyńskiej Szkoły Morskiej, za trwające już prawie 20 lat zaangażowanie w działania na rzecz morskiego samorządu gospodarczego w kraju oraz batalię o jakość wykształcenia polskich kadr morskich i stanowionego w tym zakresie w Polsce prawa.

Tradycyjnie tuż przed północą na salę wjechały torty z logo gościa specjalnego, Miasta Gdynia oraz Wspólnej Kaczki. Ich pokrojeniem zajęli się: Jacek Sadaj, prezes ZMPG, w towarzystwie pań Ksenii Loose-Pietrzyk, prokurent Konsal Ochrona i Sonii Florczuk, dyrektor handlowej HES Gdynia Bulk Terminal. Zaraz potem w gorącej atmosferze rozlosowano atrakcyjne nagrody. A były to jubileuszowy zestaw upominków od Portu Gdynia, rejs promem dla 4 osób wraz z przewozem samochodu na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia, ufundowany przez Stena Line Polska oraz kolacja w hotelu Courtyard Gdynia by Marriot.

PRZEZPiotr Frankowski
Poprzedni artykułWspólna Kaczka Golf Cup 2022
Następny artykułPortowy feedering