Mechanizmy wsparcia portów morskich w Polsce w postaci zwolnienia z opodatkowania dochodów przeznaczonych na budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury stanowią pomoc publiczną i są niezgodne z prawem Unii Europejskiej, uznała pod koniec 2023 r. Komisja Europejska. Zagroziła nawet koniecznością zwrotu udzielonej, w jej mniemaniu, pomocy. W grę wchodzą tutaj zwolnienia podatkowe przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne począwszy od 2007 r.

Spotkanie online z przedstawicielami KE w sprawie opodatkowania polskich portów morskich (sprawa SA.38401 „Ports taxation in Poland”) odbyło się 29 września 2023 r. Ze strony polskiej udział w nim wzięli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Departamentu Gospodarki Morskiej Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na prośbę Brukseli nie zaproszono przedstawicieli zarządów polskich portów.


Dostęp do dalszej treści jest ograniczony tylko dla prenumeratorów. Zaloguj się lub zarejstruj przy użyciu kodu zaproszenia, który otrzymałeś/otrzymasz wraz z prenumeratą.

Mam już konto
   
Nie mam konta
*Pole wymagane
PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel 03/2024
Poprzedni artykułLokalne efekty światowych wydarzeń
Następny artykułGeopolityka paliwem dla polskich portów morskich