Strażak-28 uroczyście przyjęty do służby

fot.: port.szczecin.pl

Uroczystość podniesienia bandery oraz chrztu statku pożarniczego Strażak-28 zorganizowano w porcie Szczecin. W ceremonii wzięli udział zaproszenie goście, w tym wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, posłowie na Sejm RP Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka oraz wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Matką chrzestną została Wiesława Drzazga, małżonka emerytowanego wiceprezesa ds. infrastruktury w ZMPSiŚ SA Kazimierza Drzazgi zaangażowanego w projekt zakupu nowego statku dla Spółki.

Strażak-28 to bardzo nowoczesna jednostka. Zbudowano ją dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Dostosowana jest do warunków meteorologicznych i hydrograficznych panujących na wodach południowego Bałtyku. Zapewni asystę statkom przewożącym ładunki niebezpieczne zapewniając ochronę przeciwpożarową. Będzie czuwać nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym na akwenach portów morskich Szczecin i Świnoujście oraz Police.

Statek mierzy 29,2 m długości oraz 10,47 m szerokości. Jego zanurzenie konstrukcyjne to 3,45 m. Rozwija max. prędkość do 12,00 węzłów. Jego uciąg na palu to 45 ton. Posiada trzy monitory wodno-pianowe o wartości 1350 m3/h każdy oraz w dwie pompy FiFi o parametrach 2700 m3/h każda.

Strażak-28 jest trzecim we flocie ZMPSiŚ S.A. Obecnie w Szczecinie cumuje Strażak-24, w Świnoujściu zaś Strażak-26.

Źródło: https://www.port.szczecin.pl/aktualnosci/strazak-28-uroczyscie-przyjety-do-sluzby

ŹRÓDŁOZarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA
Poprzedni artykułCyfrowe bezpieczeństwo sektora morskiego
Następny artykułSpektakularna budowa zakończona