„Bursztynowa Kaczka” KIGM dla Portu Gdynia

Wiemy już, kto otrzyma nagrody honorowe Krajowej Izby Gospodarki Morskiej za 2022 rok. Podczas wczorajszego (środa 23 maja 2023 r.) posiedzenia Kapituły Nagrody i Wyróżnień Honorowych KIGM zadecydowano o przyznaniu Nagrody Honorowej KIGM „Bursztynowa Kaczka” (za najbardziej spektakularne osiągnięcie w roku poprzedzającym, przyczyniające się do rozwoju gospodarki morskiej) oraz trzech wyróżnień honorowych – dwóch wyróżnień „Bursztynowe Jajka” (za znaczny wkład w rozwój gospodarki morskiej) oraz wyróżnienia „Bursztynowy Ster” – nagrody dla osoby fizycznej za niekwestionowany wkład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego.

Laureatami Nagród Honorowych KIGM za rok 2022 zostali:
Nagroda Honorowa KIGM „Bursztynowa Kaczka”

• Zarząd Morskiego Portu Gdynia S. A.
Za realizację i oddanie do eksploatacji nowego publicznego terminalu promowego, największej inwestycji w gdyńskim porcie od prawie pół wieku. Wartość projektu to ponad 290 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 116,8 mln zł. Nowy terminal może obsługiwać 4 promy na dobę i mogą do niego zawijać największe tego typu jednostki na Bałtyku, o długości do 240 m. Terminal to także nowoczesny budynek o powierzchnia 30 tys. m³ oraz budynek magazynowy o powierzchni 7 tys. m³. Nowa lokalizacja, bliżej wejścia do portu wewnętrznego, ułatwia manewrowanie promów oraz skraca czas związany z ich zawinięciem do portu, liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia z portu. Wynosi on max. 2 godz.

Wyróżnienie honorowe KIGM „Bursztynowe Jajko”

• Stena Line Polska Sp. z o.o
Za wprowadzenie na polski rynek promowy, do obsługi trasy między Portem Gdynia a Karlskroną, największych na Bałtyku promów klasy E-Flex, o długości 240 m i linii ładunkowej 3600 m. To kolejny krok armatora w kierunku dynamicznego rozwoju połączenia między Polską a Szwecją. Przez ponad ćwierć wieku Stena Line nieustannie rozwija linię promową Gdynia-Karlskrona. W tym czasie armator przewiózł 11 mln osób, blisko 2 mln samochodów osobowych i ponad 2 mln jednostek frachtowych.

• CRIST S.A.
Za działania na rzecz ekologicznej transformacji w żegludze i realizację prośrodowiskowych projektów w postaci budowy zeroemisyjnych jednostek z napędem elektrycznym. Ostatnim statkiem tego typu, który opuścił stocznie Crist, był prom Altera, który powstał dla fińskiego armatora FinFerries.
Tym, co wyróżnia prom Altera jest fakt, że od czasu promu Elektra z 2018 r., żadna inna stocznia w Polsce nie zdołała wygrać z konkurencją europejską w pozyskaniu kontraktu na zaprojektowanie i budowę promu z napędem elektrycznym. To dowodzi, że stocznia CRIST dostarcza promy z napędem elektrycznym cieszące się uznaniem zagranicznych armatorów i jest w stanie konkurować z innymi stoczniami europejskimi w tym segmencie rynku.

Wyróżnienie honorowe Bursztynowy Ster

• Krzysztof Urbaś
Za wieloletnią pracę na rzecz polskiej gospodarki morskiej, w szczególności za niekwestionowany wkład w rozwój polskiej branży portowej w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Ponad 20-letnie zaangażowanie w budowanie i działalność samorządu gospodarczego gospodarki morskiej, w tym m.in. udział w pracach Rady Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz Komisji Zwyczajów Portowych, gdzie przyczynił się do opracowania „Zbioru praktyk i zasad współpracy uczestników obrotu portowego.”

 

 

Poprzedni artykułEnergetyka wiatrowa w Polsce – nowe rozdanie
Następny artykułBałtyckie Top 10