Poczta Morska już oficjalnie zabytkiem

fot. portgdansk.pl

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg u-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.

Turyści pływający Martwą Wisłą statkami białej floty, niejednokrotnie zastanawiają się, co to za okazały budynek zlokalizowany w samym centrum industrialnych zabudowań portowych. Choć gmach wymaga remontu, nadal jednak zachwyca. Od wielu lat Zarząd Morskiego Portu Gdańsk stara się przeprowadzić jego generalną modernizację i adaptację pomieszczeń na cele biurowo – usługowe. Na drodze ku temu stawały coraz to nowe przeszkody. W końcu pojawiło się światełko w tunelu. Zarząd portu liczy na to, że decyzja PWKZ o wpisie Poczty Morskiej do rejestru zabytków przyśpieszy ten proces.

Źródło: https://www.portgdansk.pl/wydarzenia/poczta-morska-juz-oficjalnie-zabytkiem-port-gdansk-wlasciciel-budynku-planuje-jej-remont/

ŹRÓDŁOZarząd Morskiego Portu Gdańsk
Poprzedni artykułTerminal z decyzją lokalizacyjną
Następny artykułOtwarto oferty na budowę falochronów