Mniej kontenerów za burtą

Fot. Freepik

Światowa Rada Żeglugi (The World Shipping Council), zrzeszająca głównych przewoźników, drugi rok z rzędu informuje, że liczba kontenerów zgubionych na morzu spadła do rekordowo niskiego poziomu. W 2023 r. z 250 mln przewiezionych kontenerów zaginęło na morzu zaledwie 221. Oznacza to spadek o 2/3 w porównaniu z 661 kontenerami zgłoszonymi w 2022 r. Średnia z ostatnich 3 lat pozostaje jednak wciąż wysoka i wynosi 1061, ze względu na duże straty w 2021 r.

– W 2023 r. większość przewoźników będących członkami WSC nie odnotowała żadnych strat w kontenerach lub były one jednocyfrowe. Tylko jeden przewoźnik zgłosił straty powyżej 100 kontenerów. Chociaż np. Mærsk poniósł jedną z największych strat w 2023 r., gubiąc 46 kontenerów na Morzu Północnym – czytamy w raporcie organizacji.

Zdaniem WSC liczby te wskazują na pozytywny trend zwiększania bezpieczeństwa kontenerów, a także poprawy bezpieczeństwa żeglugi. Podkreślono również, że odzyskano 1/3 utraconych kontenerów (33%), szczególnie że, jak zaznaczył John Butler, dyrektor generalny organizacji, każdy kontener zagubiony na morzu stanowi potencjalne zagrożenie.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #279
Poprzedni artykułPowstaje polska flota offshore
Następny artykułSzara flota zagrożeniem na Bałtyku