Port Gdynia przeładował już o blisko 200 tys. ton zbóż więcej niż rok wcześniej

Fot. port.gdynia.pl / T. Urbaniak

Przeładunki zbóż w Porcie Gdynia wzrosły w pierwszych czterech miesiącach tego roku o 13% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Operacje przeładunkowe realizowane są obecnie bez zakłóceń na trzech aktywnych terminalach działających na terenie Portu.

Do końca kwietnia 2026 roku Port Gdynia przeładował łącznie 1,67 mln ton zbóż – o blisko 200 tysięcy ton więcej niż w tym samym okresie w 2025 roku.

Obecnie przeładunki zbóż realizowane są przez HES Gdynia Bulk Terminal, OT Port Gdynia oraz Speed. Do grona aktywnych w tym segmencie terminali ma dołączyć również terminal zbożowy, który odpowiada za około 10% możliwości przeładunku zbóż Portu Gdynia. Obecnie jest on w procesie zmiany operatora i przygotowania do rozpoczęcia działalności przez nowego dzierżawcę.

Zawarcie i wejście w życie nowej umowy dzierżawy terminala zbożowego wymaga zgody Komisji Europejskiej związanej z oceną planowanej koncentracji kapitałowej uczestników Konsorcjum, w skład którego wchodzą Szczecin Bulk Terminal, Tapini oraz Ribera – nowego operatora terminalu. Obecnie trwa standardowy etap pre-notyfikacyjny rozpoczęty w październiku ubiegłego roku. Na tym etapie uczestnicy procesu prowadzą robocze konsultacje z urzędnikami Komisji Europejskiej oraz przekazują informacje niezbędne do złożenia formalnego wniosku, który rozpocznie właściwe postępowanie przed Komisją Europejską.

Źródło: https://www.port.gdynia.pl/port-gdynia-przeladowal-juz-o-blisko-200-tys-ton-zboz-wiecej-niz-rok-wczesniej/

ŹRÓDŁOZarząd Morskiego Portu Gdynia
Poprzedni artykułW oczekiwaniu na ETS2
Następny artykułNowa rzeczywistość portów Europy: między konkurencyjnością a odpornością