Sposób na oszczędności

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 r., puste przebiegi obejmowały nawet 1/3 wszystkich przejazdów w Polsce i 1/4 w Europie. Ich ograniczenie to jeden ze sposobów na znalezienie oszczędności przez firmy transportowe. Według specjalistów pracujących dla firmy Lambda-Com Group, dostawcy systemu WebEye, proste usprawnienia w pracy flot logistycznych mogą zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 20%. Należy do nich np. optymalny wybór tras, czyli określenie drogi przez dyspozytora, które może pomóc kierowcy wybrać najbardziej korzystną trasę, a przede wszystkim zmniejszyć zużycie paliwa i zoptymalizować koszt eksploatacji samochodów.

W sukurs przewoźnikom idą też współczesne systemy logistyczne umożliwiające precyzyjne planowanie tras oraz ich modyfikowanie dokonywane w zależności od pojawiających się na drodze utrudnień. Kolejne usprawnienie to diagnostyka pojazdów, które zaniedbane pod względem technicznym po pewnym czasie stają się mniej ekonomiczne, coraz częściej ulegają awariom, wypadkom i wymagają napraw. Przejście na eco-driving, np. hamowanie silnikiem, obserwacja ruchu na drodze, utrzymanie płynności jazdy, a w przypadku samochodów ciężarowych odpowiednie rozmieszczenie ładunku w pojeździe, to kolejny sposób na optymalizację kosztu przejazdów.

Wartym uwagi rozwiązaniem dla osób zarządzających flotami pojazdów, które poszukują sprawdzonych ścieżek oszczędności, jest też rejestracja informacji oraz ich przekazywanie z samochodów do nadzorujących systemów analizujących styl poruszania się kierowcy czy pomiar paliwa.

PRZEZCzesław Romanowski
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel
Poprzedni artykułTerminale płatnicze w radiowozach
Następny artykułGierek się kłania