Przez wojnę spowolni gospodarka świata

UNCTAD zmieniła prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2022 r. z 3,6% na 2,6%. Powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę, która najprawdopodobniej wywoła również recesję w kraju agresora – ostrzegają analitycy ONZ.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) ostrzega w raporcie z drugiej połowy marca br., że spowolnienie gospodarcze z powodu wojny może zagrozić również Europie Zachodniej oraz większej części Azji.

Skutki gospodarcze wojny w Ukrainie spotęgują trwające spowolnienie gospodarcze na świecie i osłabią proces wychodzenia z pandemii wirusa COVID-19 – skomentowała Rebeca Grynspan, sekretarz generalna UNCTAD.

Trwająca wojna wpłynie na wzrost cen energii i towarów pierwszej potrzeby na całym świecie, powiększając wydatki gospodarstw domowych, ale także koszt produkcji przemysłowej. Wywołane inwazją zakłócenia w handlu i skutki sankcji prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ na inwestycje długoterminowe.

Jednocześnie eksperci ONZ oceniają, że kraje rozwijające się będą dodatkowo potrzebować aż 310 mld USD na bieżącą obsługę długu zagranicznego.

Poprzedni artykułFrancja zbuduje gazoport?
Następny artykułKontenerowce wciąż na fali