Nowe sankcje na irańską ropę

Fot. Freepik

USA przyjęły nowe, rygorystyczne sankcje na irańską ropę naftową. To efekt ataku rakietowego Iranu na Izrael, do którego doszło 13 kwietnia br. Poprzednie sankcje wymierzone były w irańskie statki i eksporterów. Nowe przepisy obejmują też zagraniczne rafinerie kupujące ropę (chodzi tutaj głównie o Chiny) oraz zagraniczne banki, armatorów i porty morskie, które umożliwiają handel. Unia Europejska rozważa wprowadzenie własnego nowego pakietu sankcji.

Statki przyłapane na przeładunku irańskiej ropy mogą mieć zakaz wstępu do amerykańskich portów na 2 lata, co może stanowić potencjalny środek odstraszający dla operatorów, którzy chcieliby zawijać do Ameryki Północnej. Odrębna klauzula rozszerzyłaby sankcje finansowe na chińskie banki ułatwiające irański handel ropą, nawet w przypadku transakcji przeprowadzanych poza systemem finansowym USA. Ocena każdej instytucji finansowej byłaby dokonywana corocznie i miałaby charakter ograniczony w czasie.

Biorąc pod uwagę stosunkowo liberalne tendencje w zakresie egzekwowania różnego rodzaju sankcji, niezależne chińskie rafinerie w dalszym ciągu planują kontynuować zakupy irańskiej ropy. Rafinerie w Shandong są dużymi odbiorcami irańskiego surowca, który jest importowany jako malezyjska ropa.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #276
Poprzedni artykułNajwiększe porty na świecie
Następny artykułDuński przetarg na offshore