Rosjanie zrywają kontrakt

Fot. shi-mci.com

Coraz ostrzejsze światowe sankcje wobec rosyjskich firm sprawiły, że na początku czerwca br. kompleks stoczniowy Zvezda wypowiedział wartą 4 mld USD umowę z Samsung Heavy Industries. Decyzja ta zbiegła się w czasie z nowymi amerykańskimi obostrzeniami wobec planowanych przez Rosję projektów LNG. Obejmowały one także Zvezdę i budowane przez nią gazowce.

– Rosyjski klient jednostronnie stwierdził, że umowa nie została wykonana. Ponieważ wypowiedzenie umowy jest niezgodne z prawem, planujemy złożyć skargę do Singapurskiego Sądu Arbitrażowego w celu zakwestionowania zgodności z prawem rozwiązania umowy i ustalenia zakresu zwrotu – napisał Samsung Heavy Industries w zgłoszeniu giełdowym.

Rosjanie, poza żądaniem rozwiązania kontraktu, domagają się zwrotu środków w wysokości 800 mln USD wraz z odsetkami.

Samsung Heavy Industries współpracował ze Zvezdą w latach 2019–2021, projektując i dostarczając bloki tankowców LNG, które były kończone w Rosji. Kontrakty obejmowały w sumie 22 jednostki, o łącznej wartości 5,7 mld USD. Do końca 2021 r. dostarczono pięć statków.

Gdy nałożono na Rosję pierwsze sankcje po agresji wobec Ukrainy wiosną 2022 r., Samsung starał się kontynuować swoje projekty. Jednak w 2022 r., powołując się na siłę wyższą, Koreańczycy zawiesili współpracę dotyczącą 10 zbiornikowców LNG i siedmiu tankowców wahadłowych. Wartość tej części kontraktu szacuje się na 3,7–4,2 mld USD. Ponadto, kiedy w lutym br. USA objęły Zvezdę bezpośrednimi sankcjami, ​​zablokowano Samsungowi współpracę z rosyjską stocznią. Inny południowokoreański koncern, Daewoo Shipbuilding, zerwał w 2022 r. trzy kontrakty z Rosjanami, powołując się na brak płatności ratalnych.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #280
Poprzedni artykułChińczycy stawiają na wielkość
Następny artykułNaftowa niezależność