Co przyniesie 2018 r.?

Nowy rok niesie za sobą zmiany dla kierowców samochodów ciężarowych poruszających się po Europie. W styczniu br. Ukraina rozpoczęła kontrolę danych biometrycznych dla cudzoziemców wjeżdżających na ich teren. W związku z tym na granicy będą sprawdzane odciski palców lub wizerunek twarzy. Takie rozwiązanie ma ograniczyć przestępczość i przemyt towarów.

Niemcy z kolei planują rozszerzenie opłat drogowych dla samochodów poruszających się po wszystkich drogach federalnych. Sieć płatnych odcinków tras zwiększy się z obecnych 15 tys. km do ok. 40 tys. km. Kierowcy tirów będą musieli przygotować się na nowe opłaty od 1 lipca br.

Na Słowenii premierę ma system DarsGo, poprzez który od 1 kwietnia br. kierowcy samochodów ciężarowych będą uiszczać opłaty drogowe. Prawo do przejazdu siecią słoweńskich autostrad będą miały pojazdy wyposażone w urządzenie DarsGo i zarejestrowane w systemie. W momencie, kiedy samochód przekroczy bramki przejazdu, czujniki wychwycą jego obecność i tym samym zdobędą wgląd w liczbę przejechanych kilometrów, wyznaczając wysokość opłaty.

Opłaty za przejazd drogowy nie ominęły również Estonii. Od 1 stycznia br. obowiązują one właścicieli wszystkich pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t. Ich wysokość jest uzależniona od liczby osi pojazdu oraz jego masy, a także klasy emisji oraz czasu przebywania na terenie Estonii.

W naszym kraju z kolei weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska dotyczące wymagań dla transportu odpadów. Nowe zasady są określone bardzo szczegółowo, m.in. mówią o braku możliwości rozprzestrzeniania odpadów poza pojazd czy obowiązku mocowania pojemników z odpadami.

PRZEZCzesław Romanowski
ŹRÓDŁONamiary na Morze i Handel
Poprzedni artykułNie takie znowu CUDO
Następny artykułCuius regio, eius religio