Rosja usunięta z IACS

Statek w porcie w Kaliningradzie
Statek w porcie w Kaliningradzie

Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS) zdecydowali 11 marca br. o usunięciu ze swoich szeregów Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków (Russian Maritime Register of Shipping). To efekt sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę.

Rosyjski Morski Rejestr Statków został dodany do unijnej listy sankcji finansowych, a Wielka Brytania – gdzie ma siedzibę IACS – podjęła kroki w celu zamrożenia aktywów każdej rosyjskiej organizacji.

– Po ostatnich, tragicznych wydarzeniach na Ukrainie i wynikających z nich działaniach podejmowanych przez rządy i inne podmioty na całym świecie, w tym w szczególności sankcjach w Wielkiej Brytanii, Rada IACS stale analizuje rozwijający się krajobraz sankcji. Po otrzymaniu zewnętrznej porady prawnej Rada IACS zgodziła się na zwieszenie stałego członkostwa RMRS w IACS – czytamy w komunikacie.

Decyzja jest kolejnym krokiem w rosnącej izolacji rosyjskiej żeglugi. Wielka Brytania i Kanada zakazały rosyjskim statkom zwijania do swoich portów, związki zawodowe dokerów w wielu krajach odmówiły obsługi rosyjskich ładunków, pięć z sześciu największych armatorów kontenerowych ograniczyło lub zlikwidowało obsługę portów rosyjskich, a Maersk postanowił sprzedać swoje udziały w rosyjskim operatorze terminali. W efekcie aktywność w rosyjskich portach spadła o 40%.

Poprzedni artykułNamiary na Morze i Handel nr 05/2022
Następny artykułGdynia hubem dla rynku norweskiego