Rosyjski jacht na licytacji

Pod koniec sierpnia odbędzie się aukcja luksusowego jachtu Axioma, którego właścicielem jest objęty sankcjami rosyjski oligarcha Dmitrij Pumpyansky. Jednostka jest warta 75 mln USD. Jacht został zbudowany w 2013 r. Ma 72 m długości, zabiera na pokład 12 pasażerów i 20 członków załogi. Prędkość maksymalna to 14 w.

Axioma została aresztowana w marcu br. na Gibraltarze po tym, jak jej właściciel znalazł się na liście sankcji USA i Wielkiej Brytanii. D. Pumpyansky dorobił się fortuny dzięki udziałowi w rosyjskim holdingu rurowym OAO TMK. Ponadto został odznaczony Orderem Zasługi dla Ojczyzny przez prezydenta Władimira Putina.

W przeciwieństwie do innych rosyjskich jachtów Axioma została przejęta w imieniu banku, a nie rządu, co oznacza, że jej sprzedaż powinna przebiec stosunkowo szybko.

Spółka D. Pumpyanskiego, Pyrene Investments, była winna 22 mln USD bankowi JP Morgan. Bank zwrócił się więc do sądu w Gibraltarze o przejęcie jachtu za naruszenie umowy pożyczki, a następnie zlicytowanie go w celu spłaty długu. Aukcja zaplanowana jest na 23 sierpnia br.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #232
Poprzedni artykułWybuchowe baterie
Następny artykułWodorowy projekt