Kontenerowej transakcji nie będzie

Wydział Antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości USA nie wyraził zgody na proponowaną fuzję chińskiego giganta kontenerowego CIMC i firmy Maersk Container Industry (MCI), będącej własnością duńskiego armatora. Współpracując z niemieckimi odpowiednikami regulujacymi kwestie konkurencji, Departament Sprawiedliwości zablokował umowę, ponieważ transakcja oddałby 90% światowej produkcji kontenerów chłodniczych w ręce chińskich przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo.

– Przejęcie MCI przez CIMC groziło monopolem w globalnym łańcuchu dostaw produktów chłodzonych i zaszkodziłoby całej gospodarce, prowadząc do wyższych cen, niższej jakości i mniejszej odporności całego łańcucha – mówił Jonathan Kanter z Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości.

We wrześniu ub.r. CIMC z siedzibą w Shenzhen zgodziło się na przejęcie Maersk Container Industry, firmy specjalizującej się w produkcji kontenerów chłodniczych. Transakcja wyceniana była na prawie 1 mld USD. W ręce CIMC trafiłyby aktywa duńskiej spółki, w tym fabryka w Qingdao oraz zakłady badawczo-rozwojowe i testowe w Danii.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #234
Poprzedni artykułRopy coraz mniej
Następny artykułWielcy armatorzy pod lupą