Rosyjskie paliwa omijają sankcje

fot. freepik

Na początku lutego br., hiszpańskie władze zakazały tankowcowi Maersk Magellan rozładunku w Porcie Tarragona, ponieważ przewożony olej napędowy był wcześniej transportowany przez jednostkę pływającą pod banderą Rosji. To efekt wzmożonej kontroli organów regulacyjnych związanej z rosyjskimi transferami ropy między statkami.

Paliwo było wcześniej przewożone przez tankowiec Nobel, operujący obecnie pod banderą Kamerunu, który do 1 lipca ub.r. był pływającym pod rosyjską banderą tankowcem Neatis, należącym do moskiewskiej firmy Rusprimeexport LLC. Po inwazji na Ukrainę został sprzedany spółce holdingowej na Seszelach i przeflagowany. Jednak zgodnie z sankcjami Unii Europejskiej żaden statek, który pływał pod rosyjską banderą po 24 lutego 2022 r., nie może dostarczać ładunków na unijnych wodach.
Jak podkreślają władze Maerska oraz władze Singapuru, pod którego banderą pływa statek, nie miał on żadnych historycznych powiązań z Rosją ani bezpośrednich relacji z Noblem. Jednak według Hiszpanów jednostka zabrała ładunek z trzeciego tankowca, Elephant, pływającego pod banderą wietnamską, podczas transferu w pobliżu Ceuty. Po kontroli władze hiszpańskie ustaliły, że ładunek pochodził ze zbiorników Nobla.

Dane AIS potwierdzają, że Nobel i Elephant spotkały się w ruchliwej strefie transferowej niedaleko Ceuty 5 lutego br. i dryfowały blisko siebie aż do rana 6 lutego br. Później tego samego dnia Elephant spotkał się z Maersk Magellan, a ich sygnały AIS wskazywały na pozycję blisko siebie do wieczora 7 lutego.

Zdaniem analityków działalność transferowa z udziałem rosyjskich tankowców znacząco wzrosła na wodach w pobliżu Ceuty. Lokalizacja jest dobrze dostosowana do przeładunku ropy z małych tankowców, które operują z rosyjskich portów na Bałtyku, na jednostki VLCC, które zapewniają transport do Azji. Ten wzorzec zwrócił uwagę organów regulacyjnych UE, zwłaszcza że wiele tankowców powiązanych z Rosją współpracuje obecnie z alternatywnymi ubezpieczycielami. W przypadku wypadku STS i wycieku szanse na uzyskanie wypłaty z nowego rosyjskiego funduszu ubezpieczeniowego wspieranego przez rząd są nieznane.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #246
Poprzedni artykułCyfrowy konosament
Następny artykułTankowce pod kontrolą