Pomocna dłoń z Pekinu

fot. fotolia.com

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) USA oskarżyło Chiny o pomoc Rosji w wojnie z Ukrainą poprzez dostarczanie kluczowych technologii, sprzętu wojskowego i pomaganie w unikaniu zachodnich sankcji, szczególnie w zakresie eksportu ropy.

W 2022 r. dwustronna wymiana handlowa między Pekinem a Moskwą osiągnęła rekordowy poziom 190 mld USD, co oznacza 30% wzrost w stosunku do 2021 r. Eksport Rosji do Chin wzrósł o 43%, osiągając 114 mld USD. W ub.r. zakupy rosyjskiej energii przez Pekin wzrosły do 81 mld USD w porównaniu z 52 mld USD w 2021 r. W marcu br. import ropy z Rosji osiągnął poziom 1,65 mln baryłek dziennie, wyprzedzając Indie jako największego nabywcę rosyjskiej ropy. Z kolei w maju Moskwa eksportowała do Chin prawie 2 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost o ok. 25% w porównaniu z I kwartałem ub.r. i odpowiada za ok. 15% chińskiego popytu.

Podczas gdy większość rosyjskich tankowców została objęta sankcjami, Chiny nadal pomagają w transporcie rosyjskiej ropy Urals, zapewniając flotę i ubezpieczenie, aby przewieźć surowiec do chińskich portów. Raport, powołując się na źródła handlowe i dane śledcze, sugeruje, że od stycznia br. do transportu rosyjskiej ropy używano w sumie 18 chińskich supertankowców i 16 statków wielkości Aframax. Daje to możliwość przewiezienia 15 mln t, czyli ok. 10% całkowitego eksportu ropy Urals.

Chiny stały się także głównym kanałem zakupu przez Moskwę półprzewodników, a tego typu produkty z USA lub wytworzone pod marką amerykańską, napływają do Rosji mimo sankcji i kontroli eksportu. W ciągu pierwszych 9 miesięcy ub.r. chiński eksport półprzewodników do Rosji wzrósł o 19% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

Z raportu wynika również, że Chiny znacząco otworzyły swój system finansowy dla Rosji w oparciu o wzrost udziału bilateralnej wymiany handlowej rozliczanej w juanach oraz rozszerzenie wykorzystania krajowych systemów płatniczych obu krajów. Pekin spotyka się również z oskarżeniami o dostarczanie Rosji kluczowych technologii i sprzętu podwójnego zastosowania używanego w Ukrainie.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #257
Poprzedni artykułOffshore wind w zawieszeniu
Następny artykułHMM na sprzedaż