Popyt na kontenery nadal wysoki

FREEPIK
FREEPIK

Pierwsze oznaki powrotu branży kontenerowej do normalności to dobry znak dla światowego łańcucha dostaw. Jednak spadek cen o kilkanaście procent względem szczytu zatrzymał się na poziomie o wiele wyższym niż historyczna średnia – alarmują eksperci.

Za zmianę odpowiadają przede wszystkim fabryki w Chinach, które w 2021 r. wyprodukowały o 130% kontenerów więcej niż rok wcześniej – oceniają analitycy z Drewry. Jednak od obecnego poziomu cen do tych sprzed pandemii jeszcze daleka droga.

Spodziewamy się, że podaż kontenerów będzie lepiej nadążać za popytem w 2022 r. dzięki zwiększonej ich produkcji. Jednak ceny nowych kontenerów nadal znacznie przekraczają ich historyczny zakres, a rynkowe stawki leasingu i ceny sprzedaży używanych kontenerów również pozostają bardzo wysokie – stwierdził Brian Sondey, prezes Triton International, największego producenta pojemników na świecie.

Szczytowy poziom ceny nowego kontenera sięgnął 4 tys. USD za 20’, czyli 2-krotnie więcej niż wcześniejszy rekord. Obecnie cena za 20’ wynosi ok. 3,4 tys. USD. Przed pandemią była o ok. 400 USD niższa.

 

Poprzedni artykułZamieszanie w portowym agro
Następny artykułGdańsk kontenerowym liderem