Popandemiczne wyzwania rekrutacji morskiej w 2022 roku

Rekrutacja pracowników w branży morskiej przypomina z jednej strony tę w innych branżach, wynikając z rosnącej konkurencji, wyścigu prowadzonego przez rekruterów, braku pracowników, rosnących oczekiwań kolejnych, wchodzących na rynek pokoleń pracowników. Z drugiej strony prowadzona jest w oparciu o szczegółowe wytyczne i dokumentację, bez wglądu do której podczas rekrutacji nie ma możliwości podjęcia decyzji o zatrudnieniu kandydata. Usprawnienie procesów z nią związanych ma odzwierciedlenie nie tylko podczas rekrutacji, ale również na dalszych etapach współpracy z pracownikami, co powinno przekładać się na zadowolenie każdej ze stron.

Deficyt pracowników czy rosnące wymagania płacowe i odpowiedź na nie przestały być sposobem na rozwiązanie problemu całkowitego braku czy nieodpowiedniej kadry. Trudy pracy na morzu nie zawsze można wynagrodzić wysokimi pensjami. W rekrutacji warto zwrócić się w stronę technologii pozwalającej na sprawne zarządzanie aktualnie posiadaną bazą kontaktów oraz nowo pozyskanych chętnych do podjęcia pracy.

Niedopasowanie kandydatów spędza sen z powiek rekruterów, nie mniej niż konieczność wertowania niezliczonych aplikacji, w których brakuje podstawowych, niezbędnych, informacji. Rosnąca na rynku konkurencja oraz przyśpieszająca do nieskończoności prędkość przesyłania i przetwarzania informacji nie pomagają agencjom rekrutacyjnym. Globalizowanie rynku rekrutacyjnego, czyli łatwość w publikowaniu otwartych rekrutacji na innych rynkach oraz bezproblemowy dwukierunkowy transfer pomiędzy rynkami również przyczyniają się do problemów przy zatrudnianiu.

Wymienione powyżej, jak również niewspomniane w artykule czynniki decydują o tym, jakie i jak szybko mogą być podejmowane decyzje rekrutacyjne. Sprawny, odpowiednio skonfigurowany rynkowo, a także dostosowany do danej firmy system informatyczny wspierający rekrutację i zarządzanie personelem decyduje o przewadze konkurencyjnej na rynku, a także wielkości przychodów firmy nie tylko w krótkim, ale również długim okresie.

Więcej informacji na stronie www.lucidhrm.com

Poprzedni artykułRosja usunięta z IACS
Następny artykułKonsolidacja urządzeń portowych