Rosja usunięta z IACS

Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS) zagłosowali za usunięciem ze swoich szeregów Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków (Russian Maritime Register of Shipping). To efekt sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę.

Rosyjski Morski Rejestr Statków został bowiem dodany do unijnej listy sankcji finansowych, a Wielka Brytania – gdzie ma siedzibę IACS – podjęła kroki w celu zamrożenia aktywów każdej rosyjskiej organizacji.

– Po ostatnich tragicznych wydarzeniach na Ukrainie i wynikających z nich działaniach podejmowanych przez rządy i inne podmioty na całym świecie, w tym w szczególności sankcjach w Wielkiej Brytanii, Rada IACS stale analizuje rozwijający się krajobraz sankcji. Po otrzymaniu zewnętrznej porady prawnej Rada IACS zgodziła się na zawieszenie stałego członkostwa RMRS w IACS – czytamy w komunikacie.

Decyzja jest kolejnym krokiem w rosnącej izolacji rosyjskiej żeglugi. Wielka Brytania i Kanada zakazały rosyjskim statkom zawijania do swoich portów, związki zawodowe dokerów w wielu krajach odmówiły obsługi rosyjskich ładunków, pięciu spośród sześciu największych armatorów kontenerowych ograniczyło lub zlikwidowało obsługę portów rosyjskich, a Maersk postanowił sprzedać swoje udziały w rosyjskim operatorze terminali. W efekcie aktywność w rosyjskich portach spadła o 40%.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #223
Poprzedni artykułŻegluga w warunkach wojny
Następny artykułPopandemiczne wyzwania rekrutacji morskiej w 2022 roku