Wodorowa fabryka w Rotterdamie

W porcie w Rotterdamie powstać ma pierwsza na świecie duża fabryku wodoru oparta na technologii Battolyser. Koncepcja ta zakłada produkcję wodoru przy uzyciu energii ze słońca i wiatru, gdy ceny energii są niskie, oraz jej dostarczanie do sieci w momencie wzrostu cen. Twórcy pomysłu uważają, że może to zmniejszyć przeciążenie sieci, umożliwić rozbudowę większej liczby projektów związanych z energią słoneczną i wiatrową oraz zaoferować najtańszy ekologiczny wodór.

Plan zakłada, że fabryka będzie miała roczną moc 1 GW, a jej budowa będzie kosztować ok. 100 mln euro. Zakład ma ruszyć w II poł. 2024 r. Ostateczna decyzja co do realizacji projektu zaplanowana jest na przyszły rok i wymaga wsparcia finansowego zarówno ze strony prywatnych, jak i publicznych inwestorów.

Autorami pomysłu są prof. Fokko Mulder i jego zespół badawczy z politechniki w Delft. Projekt łączy w sobie elektrolizer z baterią do produkcji i magazynowania energii. Nad komercjalizacją tej technologii pracuje startup Battolyser Systems, który działa na rzecz stworzenia pierwszego zakładu produkcyjnego.

PRZEZPiotr Frankowski
ŹRÓDŁONAMIARY Newsletter #241
Poprzedni artykułCyfrowy krok w tył
Następny artykułLNG trzyma się mocno